Strona główna

Spotkanie dwóch osób Model I
Model II
Model III
Model IV
Model V
Model VI
Spotkanie trzech osób Spotkanie cztrech osób Spotkanie n osób Zobacz więcej Autor pracy
Model IV

Rozważmy także przypadek, w którym obie osoby mierzą czas z dokładnością tak wielką, jak tylko jest to możliwe, np. z dokładnością co do sekundy lub większą:
Niech
będzie zbiorem par liczb oraz oznaczających chwile przyjścia pierwszej i drugiej osoby.
Niech
, gdzie
będzie zbiorem tych chwil przyjścia pierwszej i drugiej osoby, pomiędzy którymi różnica nie przekracza ustalonej z góry przez obie osoby wartości czasu r, po upływie którego osoby odchodzą z miejsca spotkania, jeśli nie doczekają się drugiej osoby.
Przyjmijmy za miarę prawdopodobieństwa zdarzenia Ar prawdopodobieństwo geometryczne tego zbioru w zbiorze , czyli iloraz pól tych zbiorów:

rysunek_1
Rysunek 1. Zbiór Q i jego podzbiór Ar w modelu IV.

Zauważmy, że pole figury Ar możemy obliczyć, odejmując od pola kwadratu Q o boku jednostkowym pola dwóch trójkątów prostokątnych równoramiennych o ramionach długości 1−r:
lub − co prowadzi do tego samego wyniku − do pola kwadratu o boku r dodać pola dwóch równoległoboków o podstawie r i wysokości 1−r.

Stąd prawdopodobieństwo zdarzenia Ar wyraża
, gdzie .

Narysujmy wykres funkcji:
P=r(2−r)

Podajmy wartości tej funkcji dla całkowitej liczby minut:
tabela_4
Tabela 4. Wartości prawdopodobieństwa spotkania w przypadku, gdy obie osoby zadeklarują czas oczekiwania równy 60r minut po przyjściu na miejsce spotkania w modelu IV.

Wniosek. Jeśli obie osoby odmierzają czas oczekiwania z bardzo dużą dokładnością, to spotkanie dojdzie do skutku z prawdopodobieństwem 50%, jeśli obie osoby zadeklarują, że poczekają co najmniej osiemnaście minut po przyjściu. Natomiast prawdopodobieństwo to wzrośnie do 90% dopiero wtedy, gdy obie zadeklarują oczekiwanie przez kolejnych czterdzieści jeden minut od przyjścia. Zauważmy, że otrzymane wielkości prawie nie różnią się od tych, które otrzymaliśmy w modelu, w którym obie osoby mierzyły czas z dokładnością co do minuty (zob. tabela 3).

Uwaga. Im dokładniej obie osoby odmierzają czas wzajemnego oczekiwania na spotkanie w wyznaczonym miejscu, tym szanse na spotkanie maleją. W pierwszym modelu, w którym obie mierzą czas z dokładnością co do kwadransa, szanse na spotkanie przed upływem kwadransa wynoszą 62,5%. Gdy obie osoby mierzą czas z dokładnością do pięciu minut, szanse na spotkanie w przeciągu kwadransa (trzech odcinków czasu po pięć minut) spadają do 50%. W trzecim modelu, w którym mierzą czas z dokładnością co do minuty, szansa na spotkanie w przeciągu kwadransa (piętnastu odcinków o długości jednej minuty każdy) spadają do 45%. Najmniejszą wartość − równą 43,8% - prawdopodobieństwo to osiąga w modelu czwartym, w którym obie osoby bardzo dokładnie odmierzają sobie kwadrans, tj. 15 minut i zero sekund.

Uwaga ta − po chwili zastanowienia − nie dziwi: jeśli mierzymy czas z małą dokładnością (np. tak jak w modelu I z dokładnością do kwadransa), jesteśmy skłonni tolerować u siebie samych i u znajomych większe spóźnienie łatwiej, niż w przypadku, gdy czas mierzymy bardzo precyzyjnie − co do sekundy (jak w modelu IV).