Strona główna

Spotkanie dwóch osób Model I
Model II
Model III
Model IV
Model V
Model VI
Spotkanie trzech osób Spotkanie cztrech osób Spotkanie n osób Zobacz więcej Autor pracy
Model I

Rozważmy sytuację, w której obie osoby posługują się zegarem mierzącym czas z dokładnością do kwadransa, np. słuchają bicia zegara na wieży starego ratusza lub zegara kościelnego, który wybija pełne godziny i kwadranse:


Niech
będzie zbiorem par kwadransów, w których przychodzą na spotkanie odpowiednio pierwsza i druga osoba, i niech
, gdzie
będzie zbiorem chwil przyjścia różniących się o nie więcej niż r kwadransów.
animacja_3
Animacja 3. Zbiór Q i jego podzbiór A0, A1, A2 i A3.

Oznaczmy symbolem #A liczbę elementów zbioru A. Zauważmy, że prawdopodobieństwo spotkania się osób mierzących czas zegarem z dokładnością do kwadransa, z których każda czeka na drugą osobę tylko do końca kwadransa, w którym przyszła (czyli w praktyce odchodzi z miejsca spotkania prawie zaraz po przyjściu), wyraża iloraz
natomiast prawdopodobieństwo spotkania się osób czekających na siebie kwadrans po przyjściu, czyli do wybicia kolejnego kwadransa po przyjściu, wyraża

Z kolei liczby


oraz

wyrażają prawdopodobieństwa spotkania się osób, gdy obie zadeklarują, że poczekają odpowiednio kolejne dwa lub trzy kwadranse po przyjściu.

Zapiszmy te wartości prawdopodobieństwa w tabeli:
tabela_1
Tabela 1. Wartości prawdopodobieństwa spotkania w przypadku, gdy obie osoby zadeklarują czas oczekiwania równy kwadransów po przyjściu na miejsce spotkania w modelu I.

Wniosek. Zauważmy, że spotkanie dojdzie do skutku z prawdopodobieństwem ponad 50%, jeśli obie osoby zadeklarują, że poczekają co najmniej kolejny kwadrans po przyjściu. Natomiast szansa na spotkanie z prawdopodobieństwem ponad 90% ma miejsce dopiero wtedy, gdy obie zadeklarują oczekiwanie przez kolejne trzy kwadranse od przyjścia, czyli w praktyce do wybicia pełnej godziny na zegarze.