Przedziały:
Kontakt:
Przedział IV - Fibonacci

BIOGRAFIA

Nie przesadzając, można by rzec iż, po okresie "uśpienia" matematyka rozkwitła na nowo na przełomie XII i XIII wieku, przyczynił się do tego Pizańczyk - Leonardo Fibonacci. Leonardo był synem Bonacciego, prawdopodobnie to dzięki niemu zawdzięczamy sukcesy syna. Bonacci- kupiec, był gubernatorem włoskiej kolonii w północno-afrykańskim porcie Boużia. Właśnie tam Leonardo odbywał swoje pierwsze lekcje matematyki u arabskiego nauczyciela. Studia zawiodły go w różne miejsca na Świecie, a były to: Egipt, Syria, Prowansja, Grecja i Sycylia.

Po powrocie w 1202 roku, Leonardo stworzył głośne na całym świecie dzieło "Liber Abaci" (Księga Rachunków). Już w I rozdziale umieścił cyfry arabskie a raczej hinduskie. Dlatego uważa się że to Fibonacci wprowadził w Europie cyfry arabskie.

SŁYNNY PROBLEM ROZMNAŻANIA KRÓLIKÓW

W swoim dziele fibonacci zamieścił tez problem rozmnażania królików. A mianowicie mamy f nowonarodzonych królików i o każdej parze królików zakładamy że:

- nowa para staje się płodna po miesiącu życia
- każda płodna para rodzi jedną parę nowych królików w miesiącu
- króliki nigdy nie umierają

Oryginalne pytanie Leonarda brzmiało:
"Ile będzie par królików po upływie roku? Najczęściej jednak zadaje się pytanie ile będzie królików po n miesięcy?" oznaczamy te liczbę Fn i nazywamy liczbą Fibonacciego.

Można wywnioskować iż w kolejnym miesiącu liczba par królików jest równa liczbie par z poprzedniego miesiąca. idąc tym tropem uzyskujemy ciąg liczb zwany "ciągiem Fibonacciego"...

CIĄG FIBONACCIEGO W PRZYRODZIE

Ciekawe jest to że że w przyrodzie istnieją dużo bardziej racjonalne przypadki ciągu liczb fibonacciego, niż twierdzenie o królikach. Są rośliny których budowa lub właściwości odnoszą się do liczb Fibonacciego. Są drzewa w których przez 1 rok wyrastają gałęzie a w każdym następnym każda z gałęzi wypuszcza 1 młodą gałązkę. Naukowcy potrafią podać przykłady drzew w których takie zjawisko jest widoczne. Ciąg Fibonacciego można zaobserwować w wielu innych roślinach np. spód szyszki, układy liści na gałązkach, lub też tarcza z pestkami słonecznika.


Ciąg Fibonacciego
Można powiedzieć że ciąg ten jest szczególnie interesujący. Nazwa ciągu pochodzi od nazwiska matematyka z Pizy, Leonarda Fibonacciego. Wydał on w 1202 roku słynna księgę Liber Abaci.

Ciąg Fibonacciego tworzą tylko liczby naturalne o takiej własności, że kolejny wyraz (z wyjątkiem 2 pierwszych) jest sumą dwóch poprzednich . Liczby te pojawiają się w tak wielu sytuacjach że wydaje się to niemożliwe.

Ciąg fibonaciego to ciąg rekurencyjny i przedstawia się w następujący sposób:

Początkowe wartości ciągu to :

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, ...



Podstawowy ciąg liczb Fibonacciego to: 1, 1, 2, 3, 5, 8, ... Każda liczba w ciągu jest sumą dwóch poprzednich (poza pierwszą i drugą).



Liczby Fibonacciego można wyznaczyć ze wzoru:

Fn+1 = n 0 + n-1 1 + n-2 2 + ...

Wynika z tego że liczby te są sumami liczb przekątnych w trójkacie Pascala

Copyright by pociagliczbowy.pl